Czyszczenie i konserwacja ekspresów do kawy

Każdy ekspres do kawy, tak samo jak inne sprzęty AGD, wymaga regularnego czyszczenia i odkamieniania. Fusy z kawy często wpadają do komory zaparzania i zapychają go, poprzez co kawa traci smak i aromat. Konserwacja takiego urządzenia sprawia, że parzona kawa zawsze smakować będzie idealnie, bez posmaków i nienaturalnego kwasu. Jak i czym czyścić ekspresy do kawy?

Konserwacja ekspresu

O każdy ekspres do kawy należy dbać. Niektóre modele posiadają jednak funkcję samoczyszczenia i automatycznego odkamieniania. Ekspresy, które nie posiadają takiej funkcji należy pielęgnować samemu. W ekspresie przelewowym, po każdym użyciu należy umyć dzbanek oraz filtr, w ciśnieniowym – wyczyścić rurkę wylotu pary oraz również filtr. Istnieje kilka sposobów na czyszczenie i konserwacje ekspresów.

Domowe sposoby na czyszczenie ekspresu

Domowe sposoby, to świetna alternatywa dla specjalnych preparatów do czyszczenia ekspresów. Doskonałym sposobem jest ocet, dzięki niemu można usunąć z urządzenia wszelkie pozostałości po kawie. Wystarczy wymieszać ze sobą szklankę octu i dwie szklanki wody, a następnie wlać mieszankę do ekspresu, w miejsce do którego zwykle wlewamy wodę. Następnie włączamy urządzenie, tak jakbyśmy robili kawę. Po skończeniu procesu, należy wyłączyć urządzenie i zostawić na kilka minut. Ocet znajdujący się w wodzie zmiękczy osad i kamień. Pozwoli to na dokładniejsze wyczyszczenie ekspresu. Znajdującą się w zbiorniku mieszaninę należy wylać i napełnić go ponownie czystą wodą. Następnie proces trzeba powtórzyć dwukrotnie – uruchomić ekspres, nastawić program przygotowywania kawy i wyłączyć urządzenie na kilka minut.

Preparaty do czyszczenia ekspresów

Na rynku istnieją specjalne preparaty do czyszczenia ekspresów. Należą do nich m.in. proszki do usuwania osadu. Łyżkę stołową proszku należy wsypać o szufladki lub pojemnika na kawę, a następnie uruchomić ekspres, by specyfik dotarł tam, gdzie kawa. Po przeczyszczeniu należy powtórzyć proces jedynie z czystą wodą.

ekspres do kawy DeLonghi

źródło zdjęcia: DeLonghi

Inne preparaty do czyszczenia ekspresów to:

  • Tabletki (w tym środki grzybójcze i bakteriobójcze)
  • Szczotki do czyszczenia uszczelek
  • Tabletki i płyny do odkamieniania

Czyszczenie ekspresu kolbowego

Ekspres kolbowy należy odkamieniać i regularnie czyścić. Pierwszą czynnością, którą należy wykonać jest wyjęcie filtra ze zbiornika. Następnie należy do zbiornika na wodę wlać roztwór odkamieniający i wypuścić część roztworu przez dyszę i kolbę ekspresu. Po tej czynności należy odczekać pół godziny, a następnie ponownie włączyć urządzenie. Na koniec należy wyczyścić ekspres z resztek płynu wlewając do zbiornika czystą wodę i uruchamiając urządzenie.

Czyszczenie ekspresu automatycznego

Ekspresy automatyczne czyści się dużo prościej niż ekspresy kolbowe. Pierwszą rzeczą jaką należy wykonać, również jest wyjęcie filtra ze zbiornika. Następnie używając specjalnych środków do czyszczenia należy uruchomić program czyszczący, a cały proces czyszczenia urządzenia zostanie przeprowadzony automatycznie. Najważniejszą rzeczą w ekspresie automatycznym jest dysza do spieniania mleka – należy umyć ją po każdym użyciu sprzętu.

Warto pamiętać, że regularne czyszczenie i dbanie o ekspres pozwoli nam dłużej cieszyć się ulubioną kawą najwyższej jakości. To także gwarancja naszego zdrowia – albowiem nieczyszczony sprzęt może być siedliskiem bakterii i grzybów, które mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm.

Dodaj komentarz